- Етапи й шедеври античності. Гомер - легендарний засновник європейської літератури, автор епічних поем "Іліада" та "Одіссея"


ЕТАПИ РОЗВИТКУ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
І. Архаїчний (до VII ст. до н.е.)
Розвиток фольклору (зокрема, міфології) героїчного епосу
II. Класичний (VII ст. до н.е. - IV ст. до н.е.)
Панування лірики, драми і поява перших прозових жанрів
ІІІ. Елліністичний (кінець IV - II ст. до н.е.)
Поширення побутової комедії та інтимної лірики
IV. Римський (середина II ст. до н.е. - IV ст. н.е.)
Розквіт сатири та історіографії, поява роману
Зразок декламаційної лірики, яку репрезентує Тіртей уславився насамперед емоціями, що сприяли перемозі спартанців над ворогами:
Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну,
Поміж хоробрих бійців падає в перших рядах.

Переклад з давньогрецької Григорія Кочура

Етапи й шедеври Античності

Особливості етапів розвитку давньогрецької літератури:
I. Архаїчний період (до VII ст. до н.е.), коли відбувається поступовий перехід від первіснообщинного ладу до рабовласницької держави. Характерна ознака цього періоду — розвиток фольклору (зокрема міфології) і героїчного епосу, яскравими зразками якого є поеми Гомера «Іліада» та «Одіссея».
II. класичний період (VII ст. до н.е. — IVст. до н.е.) припадає на час розвитку полісів — самостійних маленьких держав, які утворювали міста з навколишніми селами. Він ознаменований пануванням лірики, розвитком драми й виникненням перших прозових жанрів: історіографії, ораторського мистецтва, філософських роздумів та бесід. Вершиною літератури класичного періоду вважають п’єси драматургів Есхіла, софокла та Евріпіда.
III. Елліністичний1 період (кінець IV — IIст. до н.е.) — це час, коли маленькі поліси втрачають свою незалежність, а замість них виникають централізовані елліністичні держави — військові монархії. Набуває поширення побутова комедія та інтимна лірика.
IV. римський період (середина іі ст. до н.е. — IV cт. н.е.) одержав таку назву через те, що Греція на той час була завойована Римом і фактично стала однією з провінцій величезної Римської імперії. На перший план виступають сатира та історіографія, виникає новий прозовий жанр, названий пізніше романом2.
Римляни, захопивши Грецію, широко запозичили різноманітні досягнення сусідів, особливо яскраво це відбилось на літературі.
Багата культура греків стала потужним поштовхом для розвитку літератури давнього риму.
Римську літературу прийнято поділяти на такі етапи:
I. література епохи республіки (до 31 р. до н.е.).
На цьому етапі спочатку розвивається фольклор (міфи, історичні легенди, народна поезія), пізніше з’являються авторські зразки ораторського мистецтва, комедії, філософських творів і лірики.
II. література епохи Імперії (до кінця Vст. н.е.).
Другий етап представлений найяскравішими досягненнями давньоримського красного письменства.
У творах римських авторів бачимо тих самих персонажів, що й у греків. Наприклад, у давньоримській літературі діють не лише олімпійські боги, а й такі герої, як Геракл, Одіссей (тільки під іншими іменами — відповідно Геркулес й Улісс). Особливого розквіту римська література досягає наприкінці І ст. до н.е. — на початку І ст. н.е. Цьому сприяло правління імператора Гая Октавіана Августа. Він усіляко заохочував заняття літературною діяльністю, оскільки вважав літературу могутнім чинником духовного розвитку народу. Саме в цей час творять такі видатні поети, як Овідій, Вергілій, Горацій. Цей період називають віком Августа, або золотою добою римської літератури.
1 Елліністичний — слово походить від давньогрецького, тобто «еллін, грек». Як ви пам’ятаєте, Еллэдэ — це самоназва Греції грецькою мовою.
2 Цікаво, що античні вчені не називали цей жанр романом, на його означення вони вживали найменування «оповідь», «повість», «оповідання», «діяння» і навіть просто «книга». Саму ж назву «роман» жанру, винайденому за часів Античності, дали вже в добу Середньовіччя.
1. Які давньогрецькі міфи ви вивчали в 6 та 8 класах? А які читали самостійно?
2. Схарактеризуйте етапи розвитку давньогрецької літератури.
3. У чому полягає специфіка літератури Давнього Риму?
4. Складіть схему «Етапи розвитку давньоримської літератури».
Про героїчний епос, епічну поему
У 8 класі ви дізналися, що в сучасному літературознавстві поняття епос (від грец. — «слово, оповідь») означає рід літератури, в основі якого — оповідь про події. Крім того, епосом називають оповідну поезію, яка зародилась у глибоку давнину й зображає героїчні події, діяння певного персонажа (у цьому разі найчастіше вживають словосполучення героїчний епос).
Важливе місце в античній літературі посідала епічна поема (епопея, грец.— «оповідь» і— «творю») — один із найдавніших
видів епічних творів, у якому широко і всебічно відтворено епохальні І події, що вплинули на хід національної та загальної історії.
1. Пригадайте, у чому полягають особливості епічних творів.
2. Поясніть, що таке героїчний епос, епічна поема.
Специфіка італійського Відродження, його етапи, представники

 Великі поеми античності

З вивченого раніше ви вже знаєте, що найбільш ранніми зразками давньогрецького епосу є створені Гомером епічні поеми «Іліада» та «Одіссея». Вони обидві побудовані на троянському циклі міфів, однак у їх основу покладено історичний факт. У ХІІІ ст. до н.е. кілька грецьких племен, об’єднавшись, здійснили похід до північно-західних берегів Малої Азії. Їхньою метою було завоювання Троянського царства. Облога міста Троя тривала цілих десять років. Останній рік цих подій оспівано в «Іліаді». Головним героєм поеми «Одіссея» є один із учасників облоги Трої, цар Ітаки Одіссей. Кожна поема складається з 24 пісень (за кількістю букв грецького алфавіту). Такий розподіл тексту здійснили не самі оповідачі, а перші грецькі дослідники гомерівського епосу. В обох поемах реальні історичні події переплітаються з міфічними, відповідно серед персонажів діють люди, боги (наприклад: Зевс — верховний бог греків, 
  Афіна — покровителька Одіссея й усіх греків, Афродіта — покровителька троянців) та інші міфологічні істоти.
Широко відома й поема «Енеїда», написана давнім римлянином Вергілієм (70-19рр. до н.е.). У цьому творі розповідається про подвиги троянського героя Енея — міфологічного засновника Римської держави:
Ратні боріння й героя вславляю, що перший із Трої,
Долею гнаний, прибув до Італії, в землі лавінські
Першу половину поеми називають наслідуванням «Одіссеї», оскільки вона присвячена мандрам героя. Друга половина є наслідуванням «Іліади» — у ній ідеться про битви. Сама ж поема Вергілія стала джерелом для багатьох нових творів, серед яких найвідоміший — поема «Енеїда», створена класиком української літератури Іваном Котляревським.
Епічні поеми Гомера й Вергілія написано гекзаметром (від грец. hex — шість і metron — одиниця вимірювання). Кожний рядок складався із шести поєднань складів, які повторювалися: довгий — короткий — короткий. Шоста стопа зазвичай була двоскладовою: довгий — короткий:
 1. Що ви знаєте про гомерівську поему «Іліада» з вивченого у 8 класі?
2. Аргументуйте зв’язок Вергілієвої «Енеїди» з гомерівським епосом.
3. Прокоментуйте схему «Героїчний епос Античності».
ПРО ДАВНЬОГРЕЦЬКУ ЛІРИКУ
Пригадаймо: термін «лірика» походить від грецького слова «лірикос», що означає «той, що виконується під ліру» або «той, що співається під ліру».
Сучасні науковці лірикою називають рід літератури, в основі якого — почуття, настрої, переживання.
Давні греки позначали цим словом пісні, виконувані під супровід ліри. Однак вони розвивали не лише пісенну лірику, а й декламаційну — тобто таку, яку не співали, а декламували. Пісенну лірику поділяли на хорову та сольну (призначену для виконання однією людиною). Яскравими представниками сольної лірики є Алкей, Сапфо й Анакреонт.
Декламаційну лірику репрезентує Тіртей, який уславився насамперед патріотичними елегіями, що сприяли перемозі спартанців над ворогами. Пригадайте його рядки з елегії, вивченої у 8 класі:
Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну,
Поміж хоробрих бійців падає в перших рядах.
Переклад з давньогрецької Григорія Кочура Зразки декламаційної лірики також належать Архілоху. Він надавав перевагу ямбам — жартівливим віршам, у яких ганьбив своїх ворогів.
1. Порівняйте первісне й сучасне значення поняття лірика.
2. Пригадайте, твори яких античних ліриків ви вивчали у 8 клас

Театр у давній Греції

Як ви пам’ятаєте, особливе місце в Давній Греції належало театру.
Театральні вистави давали тричі на рік на честь Діоніса — бога природи, що оживає, покровителя виноградарства й виноробства. Йому навіть присвячували спеціальні гімни — дифірамби.
Давньогрецькі вистави завжди супроводжувалися хоровим співом. Хор немовби коментував те, що відбувалося, а його учасники не лише співали, а й танцювали.
Руїни античного театру в Херсонесі (Україна) та його історична реконструкція
Найбільшою популярністю в давніх греків користувалася трагедія, «батьком» якої дослідники називають Есхіла (близько 525-456 рр. до н.е.), наголошуючи тим самим на тому, що саме він є першим давньогрецьким драматургом, до якого прийшло світове визнання. Найвідомішою його трагедією є п’єса «Прометей закутий», написана на основі давньогрецького міфу про гордого титана, який подарував людям вогонь. І в наші дні не втратили своєї актуальності трагедії Софокла («Антігона», «Цар Едіп») й Евріпіда («Медея»). «Батьком комедії» вважають Арістофана.
Античність є одним із джерел збагачення та розвитку української культури. Зокрема ця доба справила значний вплив на поступ української літератури. Античні образи, сюжети й мотиви пронизують твори Тараса Шевченка (поеми «Кавказ», «Сліпа», вірш «Перебендя»), Івана франка («Геракл і Евандер»), Лесі Українки («Сафо», «Орфеєве чудо», «Кассандра»), Максима Рильського («Прометей», «Сафо — доАфродіти», «Як Одіссей, натомлений блуканням...»), ліни костенко («Скіфська Одіссея»), дмитра Павличка («Дедал та Ікар») і багатьох інших.
1. Усно продовжте такі речення: «Героїчний епос — це...»; «Епічна поема — це..
2. Перевірте правильність такого запису: «Знаменитими давньоримськими поетами є Верглій, Овідій, Сапфо».
3. Поміркуйте, що символізують наведені зображення й чому в них поєднані саме ці автори.
4. Як ви думаєте, чим можна пояснити особливу роль театру в античному світі?
5. Як ви розумієте слова Галини Підлісної, винесені в епіграф?
6. Яке, на ваш погляд, значення античної літератури для формування особистості сучасної людини?
7. Підготуйте презентацію на тему «Антична література та українська культура».
  
ГОМЕР
Як ви пам’ятаєте, достовірних відомостей про цього автора не існує, однак навколо його особистості ходить чимало легенд. Діяльність Гомера найчастіше пов’язують з VIII ст. до н.е., хоча в різних джерелах знаходимо різну інформацію. Його батьком деякі життєписи називають самого бога Аполлона, а до пращурів відносять також міфологічного співця Орфея. У давнину за честь називатися його батьківщиною змагалися сім грецьких міст (у тому числі й Афіни). За легендами, Гомер осліп (одне зі значень слова «гомер» — «сліпий»), а Музи надихнули його на поетичну творчість. Деякі дослідники стверджують, що образ Гомера-співця змальовано в його поемі «Одіссея»:
Муза любила його, але злом і добром наділила;
Світло очей погасила, та спів дарувала солодкий.
Переклад з давньогрецької Бориса Тена
Він мандрував Грецією і заробляв на життя виконанням своїх поем. Досі вчені дискутують про так зване «гомерівське питання», тобто про особистість поета, авторство текстів, які приписують йому, про місце і час їх створення. Так, деякі дослідники його творчості обстоювали гіпотезу, що «Іліаду» й «Одіссею» написано різними поетами.
З 8 класу ви вже знаєте, що в «Іліаді» йдеться про події останнього, десятого року облоги Трої (інша назва міста — Іліон, звідси і заголовок поеми, який перекладається так: «Пісня про Іліон»). В основі твору — оповідь про сварку царя Агамемнона і найвідважнішого ахейського героя Ахілла.
«Одіссея» ж оповідає про мандри героя Троянської війни на ім’я Одіссей, який морським шляхом повертається на батьківщину. Цілих десять років тривала його подорож до рідного острова — Ітаки, де відважного воїна чекали дружина Пенелопа та син Телемах. У цей час у домі Одіссея зухвало хазяйнували претенденти на руку його дружини, які вважали царя Ітаки вже давно загиблим.
Перш ніж герой потрапить додому, йому доведеться пройти через безліч небезпечних пригод, зустріти на своєму шляху чудовиськ Сціллу і Харібду, циклопа1 Поліфема, плем’я людожерів, солодкоголосих сирен, які зваблювали мореплавців своїм співом. Поступово Одіссей втрачає всіх своїх супутників і дивом сам залишається живим. Під виглядом старця, на якого його перетворила богиня Афіна, він повертається до свого палацу. Саме в цей час незвані женихи змушують прекрасну Пенелопу оголосити конкурс стрільби з лука. Кращий стрілець і має стати її чоловіком. Несподівано переможцем виходить нікому не відомий старий, який одразу ж розправляється із залицяльниками Пенелопи. Дізнавшись про те, що сталося, обурені родичі загиблих жадають помсти. Однак богиня Афіна повідомляє рішення Зевса, за яким між Одіссеєм і родинами вбитих проголошується вічний мир.
1. Пригадайте, у чому полягає сутність «гомерівського питання».
2. Як ви розумієте слова Г ригорія Сковороди, винесені в епіграф?
3. На основі матеріалу статті й схеми «Основні персонажі “Одіссеї”» розкажіть, про що йдеться в цьому творі.





Немає коментарів:

Дописати коментар